Heterorhabditis bacteriophora/ Heterorhabditis downesi
Heterorhabditis bacteriophora ja Heterorhabditis downesi on putukatel parasiteerivad nematoodid, keda kasutatakse kõrvkärsaka ja maipõrnika vastsete tõrjeks.
Nematood. Pildi autor Jarmo Holopainen, Biotus.
Toime
Heterorhabditis bacteriophora on umbes 1 mm pikkune nematood. Ilma mikroskoobita neid peaaegu ei näe. Nematood siseneb peremeesorganismi läbi loomulike kehaavade. Vastse sees vabaneb bakter, mis elab sümbioosis nematoodiga. Bakter lagundab vastsete kudesid, mida nematoodid kasutavad toiduks. Peremeesorganism sureb paari päeva jooksul pärast nakatumist. Umbes kahe nädalaga laguneb nematoodidest ja bakterimassist roosakas vastse keha ning nematoodid lastakse keskkonda uut sihtmärki otsima.
Nematoodidel on enne täiskasvanuks saamist neli vastsestaadiumi. Esimene vastsestaadium areneb nematoodimuna sees, munast koorub vastse teine staadium. Kolmanda staadiumi vastseid kasutatakse nematoodipreparaatides.
Kasutamine
Nematoodi Heterorhabditis downesi saab kasutada, kui mulla temperatuur püsib üle 8 kraadi vähemalt 6 tundi päeva jooksul. Nematoodi Heterorhabditis bacteriophora kasutamise ajal peab pinnase temperatuur olema vähemalt 12 kraadi.
Seetõttu soovitatakse nematoodi Heterorhabditis downesi kasutada varakevadel ja hilissuvel, kui muld on jahedam, ning nematoodi Heterorhabditis bacteriophora suvel, kui muld on soojem.
Nematoodid on tundlikud UV kiirguse, kõrgete temperatuuride ja ärakuivamise suhtes. Seetõttu tuleks neid levitada pigem õhtupoolikul. Muld peaks olema peene struktuuriga ning piisavalt niiske. Töödeldud pinnas peaks olema sõltuvalt nematoodi liigist vahemikus 8 või 10 kuni 25 kraadi. Pärast nematoodide levitamist tuleks mulda niiskena hoida vähemalt 4 nädalat, sest liigkuivas pinnases nematoodid hukkuvad.
Nematoodide levitamine
Nematoode levitatakse kastmisveega otse kasvupinnasesse. Veega segatud nematoode ei saa säilitada, vaid tuleb ära kasutada u 30 minuti jooksul pärast segu segamist!
Lahusta nematoodisegu esmalt 5 liitris vees (15-20°C), purustades kõik tükid, et moodustuks ühtlane segu. Seejärel lase umbes 5 minutit seista ning lahjenda suurema veekogusega (vee kogus sõltub kasutatavast töötlemistehnikast, kultuurist jne). Nematoodid võib kanda taimedele näiteks kastekannu, puhta taimekaitsepritsi, tilkkastmissüsteemi kaudu või väetise dosaatoriga (Dosatron).
Kasuta nematoode ainult niiskes mullas ja piisava koguse veega, sest kui nematoodid ära kuivavad, siis nad surevad. Kui muld on kuiv, tuleb seda enne töötlemist kasta või töödelda pärast vihma. Kui kastad nematoodid otse mulda, siis kasuta vähemalt 4 l vett m2 kohta. Kui kastad nematoodide suspensiooniga lehestikku, siis kasuta vähem vett, aga kohe pärast töötlemist loputa nematoodid lehestikult maha 1 l/m2 koguse veega, et nematoodid satuksid mulda. Töödeldud ala ei tohi järgmise nelja nädala jooksul läbi kuivada. Vajadusel tuleb mulda uuesti kasta.
Tähtis!
Pritsi kasutamisel ei tohi rõhk ületada 5 baari. Pihustusotsik peab olema vähemalt 0,8 mm, alla 1 mm filtrid tuleb eemaldada, et vältida ummistusi. Sega segu käitlemise ajal regulaarselt, et vältida nematoodide ja nende kandeaine vajumist anuma põhja. Tõrje teostamise ajal ei tohi nematoodid kuivada ega jätta otsese päikesevalguse kätte. Seetõttu tuleks tõret teha õhtuti või varahommikul, et otsene päikesevalgus ei kahjustaks nematoode.
Kõrvkärsaka tõrje
Kuna kõrvkärsaka vastseid esineb substraadis kogu kasvuperioodi vältel, tuleb nematoode korduvalt kasutada. Esimene töötlemine nematoodidega tuleks teha pärast öökülmaohu möödumist ja pinnase soojenemist 12 kraadini, teine töötlemine teha juunis ja kolmas augustis, kui muld on veel piisavalt soe ning erineval ajal munetud munadest on enamik koorunud ja mullas on erinevas vanuses vastseid. Soovitatav on teha u 2-4 nädala pärast veel üks töötlemine, et tõrjuda hiljem koorunud vastseid. Sügisene töötlemine aitab viia talvituma jäävate tõukude arvu miinimumini. Kuna kõik arengufaasid võivad esineda samal ajal, muudab see nende tõrjumise keeruliseks.
Maipõrnika tõrje
Maipõrnikas võib jääda tõuguna mulda kuni 5 aastaks. Kolmandal – neljandal eluaastal võivad tõugud tektida taimejuurtele suurt kahju. Tõuk nukkub juunis või juulis ning koorunud noormardikas jääb mulda talvituma. Järgmisel kevadel (maikuus) väljub uus põlvkond mullast. Samuti võib olla mullas erineva vanusega tõuke. Kui kevadel on täiskasvanud põrnikaid, kes asuvad uuesti mulda munema ja arenevad uued noored vastsed, siis oleks soovitatav teha kolm töötlemist: esimene kevadel kohe, kui mulla temperatuur on sobiv, korrata näiteks juuni keskpaigas ja augustis või septembri alguses. Aga sobiv aeg sõltub ka sellest, kui varajane on kevad.
Efektiivsus: kuna nematoodid tõrjuvad paremini nooremaid arengujärke, ei saa nematoode kasutades tõenäoliselt 100 % maipõrnikatest lahti. Pigem on võimalik nende arvukust vähendada.
Kahjuri kohta
Kõrvkärsaka kohta loe lähemalt.
Heterorhabditis bacteriophora sobib kasutamiseks kõikidel kultuuridel.
Transportimine ja säilitamine
NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.
Säilitamine: 6-8 °C juures, avamata, pakendil kõlblik kuni kuupäev.
Tooted
50 miljonit nematoodi/ pakend, kandeaineks on savi
250 miljonit nematoodi/ pakend, kandeaineks on savi
Tootja
Biotus