Macrolophus pygmaeus
Macrolophus pygmaeus on röövlutikas, keda kasutatakse peamiselt karilaste tõrjeks, aga ka näiteks kedriklesta tõrjeks tomatil.
Macrolophus (foto autor Jarmo Holopainen)
Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.
Toime
Macrolophus pygmaeus ehitab populatsiooni üles aeglaselt. Tema areng munast täiskasvanud isendini kestab 29 päeva (30ºC). Nii valmikud kui ka vastsed on kiskjad. Röövlutikas M. pygmaeus on kohandunud toituma ja paljunema aromaatseid ühendeid tootvatel ja kleepuvate karvadega taimedel nagu tomat.
Kasutamine
Kasutatakse peamiselt ennetavalt. Laota röövlutikad taimedele võimalikult varakult (veebruar-märts), kuna nad paljunevad aeglaselt. Pärast kasvuhoonesse viimist kulub 2 – 3 kuud, enne kui lutikapopulatsioon on piisavalt suur, et hoida kahjureid kontrolli all.
Enne taimekahjurite ilmumist kasvuhoonesse võib püüda lutikate paljunemist kindlustada, andes neile toiduks jahukoi mune, kuid lisatoidu kasulik mõju lutikapopulatsioonile ei ole veenvalt tõestatud. Jahukoi mune ja juhendeid nende kasutamise kohta on võimalik saada biotõrjevahendite tootjatelt.
M. pygmaeus sööb ka kohmakaid Feltiella acarisuga vastseid, seega ei ole soovitatav kasutada teda koos Feltiella acarisuga´ga.
Toodet ei ole soovitatav kasutada gerberal (lilled kahjustuvad) ega kurgil!
Loe lähemalt kedriklestade bioloogilisest tõrjest >>>
Loe lähemalt karilaste bioloogilisest tõrjest >>>
Punase kedriklesta ja karilase tõrje
Macrolophus pygmaeus/m2 | Kordus | |
Ennetav tõrje | 1–3 tk/m2 üks nädal pärast istutamist | Korrake üks kord |
Kahjurite tõrje | 10 tk/m2 tugevalt saastunud alaldel | Korrake kahe nädala pärast |
Karilase tõrjeks on soovitatav kasutada lutikat koos Encarsia formosa´ga vähemalt nii kaua, kuni lutika populatsioon on stabiliseerunud. Võitluses kedriklestadega on hea kasutada röövlutikat koos röövlestaga Phytoseiulus persimilis.
Karilaste kohta loe lähmalt siit.
Kedriklestade kohta loe lähemalt siit.
Macrolophus pygmaeus sobib kasutamiseks:
köögiviljakultuuridel, nagu tomat ja baklažaan.
Transportimine ja säilitamine
NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.
Säilitamine: toodet võib säilitada paar päeva temperatuuril 10ºC, pudelid asetada horisontaalselt.
Tooted
250 lutikat pakendis, segatuna hakitud paberiga.
500 lutikat pakendis, segatuna hakitud paberiga.
500 vastset pakendis, segatuna hakitud paberiga.
Tootja
Biotus